rüyada ata binmek

Rüyada ata binmek ne demektir bu konu altında bu rüyaya cevap bulabilirsiniz. Bir çok anlama gelen at hakkında detaylı rüya yorumu aşağıdaki gibidir; Rüyada atın renginin önemi, geçmiş dönemde atın değeri rengine ve cinsine göre belirlenmesinden dolayıdır.

Rüyada ata görmek makam ve rütbe, yolculuk ve düşmana galip gelmeye delalet eder. Kuyruğu, yelesi ve ayakları kızıl olan at dindarlıktır. At, güzel evdir. Beyaz at düşmana galip gelmeye, Siyah at saltanat, ululuk, devlet ve dünyalığa, Bekarın kısrağa binmesi asil ve zengin bir kadınla evlenmesine, Beyazı siyahına galip olan at ile kızıl kısrak, neşeli, dindar kadına delalet eder. Birçok ata sahip olan meslektaşları ve akranları içinde sivrilir. Ata binen kimsenin hanımı hamile ise oğlu olur.

Kuyruk tüyü gür olan at evlat ve akraba çokluğuna, Atın bir tarafa doğru sıçraması, binen kimse için bir işe ya da düğünceye meyletmeye, Melez at izzet ve şerefe, yüksek rütbeye yahut asil bir evlada delalet eder. Çift kanatlı ata binen ya dünyalığa ya da saltanata kavuşur. Siyahata binen karsız bir yolculuğa çıkar. Kendi zayıf atını güçlü bir atla değiğtiren kötü halden iyi hale; bunun aksi olursa, diğer hale duçar olur. Bir atın terkisine binen birinin vekili olur ya da onun meslek ve meşrebini devam ettirir. Bir yerleşim alanına topluca giren başıboş atlar şiddetli yağmurdur. Terkedilmiş yılkı atları devlet ve saltanatı sona eren insanlara, yaşlı ve düşkünlere delalet eder. At tersi şerefli bir kimseden maldır. Bu tersi süpürmek, böyle bir kimseden mal edinmek, At tersi üzerinde oturmak akrabaları cihetinden mal elde etmektir. ( Ayrıca Bakınız; Beygir.)

Rüyada herhangi bir şekilde at görmek, iyiye işarettir. İş hayatında yükselme, aşk hayatında iyi gelişmeler, maddi ve manevi isteklerin yerine gelmesine işarettir. Ama ölü at zarara ve yakın zamanda ölüme; bağlı at mevkiinin değişmemesine; at satmak kavgaya; at dövmek hapse girileceğine, suda at görmek ise dedikoduya işarettir.

Bereketin ve bol kısmetin işaretidir. Sağlıklı bir ata bindişinizi gördüyseniz yaşamda çok başarılı olacağınız ve hayatınızın aşkını bulacağınız anlamındadır.

Ata binen bir kimsenin isteği hemen yerine gelir. At görmek her türlü sıkıntının sona ereceğine, güzel günlerin bağlayacağına işarettir. Atın öldüğünü görmek ise iş ve evle ilgili sorunlar yaşanacağına işaret eder.

Rüyada at görmek bahtiyar olmaktır. Tabirciler binilen atın rengine göre rüyaları yorumlarlar.

Yagız yani siyah at büyüklük ve maldir. Kirmani’ye göre: doru renkli ata bindigini görmek, kuvvetin fazlalığına, doru taya bindigini görmek de zengin bir kadinla evlenmege işarettir.

Kırmızı (Al) at dinin kuvvetine ve devlet tarafından verilecek mal ve itibara işarettir. Rüyasında al ata bindigini gören serefe ulasir fakat biraz hüzünlenir. Kula at; hastalik ile tabir olunur. Kula ata bindigini gören hasta olur. Eğer bindigi disi tay ise hastalikli ve hazin tabiatli bir kadinla evlenir. Kir at hayir ve berekettir. Eğer bindigi disi tay ise güzel ve iyi ahlak sahibi bir kadinla evlenir. Ablak yani demiri kir renginde bir at görmek söhretle tabir olunur. Rüyasinda demiri kir renginde ata bindigini gören halk arasinda hayirla ün yapar. Demiri kir ve alnı akitmali bir hayvanin üzerine binmek istedigini görmek, Büyük bir kimsenin işlerine karisacagina, demiri kir bir ati olup bunu başka bir renge boyadigini görmek hayra delalet eder.

Ebu Sait El-Vaiz’e göre: demiri kir at ve beygir görmek ve binmek öteki renklerden daha asağı tabir olunur. Çünkü kiymetinde diğer renklerdeki hayvanlardan daha ucuz ve itibarsızdır. Demiri kir ata binmis oldugunu gören her isinde zorluga ugrar. Bir başka rivayete görede: Rüyada ata binmek, gerçekte ata binen kimse için, serefli mertebeye nail olmaya ya da bir seyahate çikmaya isaret eder. Rüyada taya binmek, bekar kimse için, iyi ve zengin biri ile evlilik yapmasina veya bir ev sahibi olacagina işarettir. Rüyada genç ve iyi bir cins at görmek, rüya sahibinin iktidarinin artmasina, rizkinin çogalmasina beyazimsi gri renkli bir at görmek, kazançli islerin pesinden kosmaya koyu kirmizi veya kül renginde yasli bir at görmek ise, islerin bozulmasina işarettir. Rüyada boz renkli bir ata bindigini gören kimse, düsmanlarini maglup eder. Siyah ata bindigini gören kimsenin seref ve itiban, mevkisi yükselir.

Kır ata bindigini gören kimse kisa süre içinde evlenir. Gemsiz bir ata binmek, rüya sahibinin istemedigi halde birisinin emri altina girip onun emirlerini yapmak zorunda kalmasina işarettir. Huysuz ve azgin ata binmek, rüya sahibinin hilekar ve yalanci bir kimse ile iliski kurmasina ve bundan ötürü ve ondan zarar görmesine isaret eder. Egersiz bir ata binmek, rüya sahibinin giristigi islerden olumlu neticeler elde edemeyecegine isaret eder. Rüyada bir at öldürdügünü gören kimse, mal ve paraya kavusur. Bir at tarafindan isirildigini gören kimse, herkes tarafindan saygi görür. Ölmüs bir at gören kimse, seref ve itibara kavusur. At eti yedigini görmek, rüya sahibi için iyi degildir. Attan düstügünü gören kimse, para kaybina ugrar ya da sagligi bozulur.

Rüyada at sattığını gören kimse, ya birisi ile kavga eder veya aile hayatında geçimsizlikler olur. Pazardan bir at satin aldigini gören kimse, eğer memursa, hizla terfi ederek yüksek mevkilere nail olur. Erkek at iktidar ve güçtür. Disi at ise, serefli bir kadindir. Bir kisraga bindigini veya satin aldigini gören kimse, serefli bir kadinla evlenir. Eğer rüya sahibi evli ise, ya da evlenme niyetinde degilse, o zaman büyük bir araziye nail olmasina isaret eder. Bir başka rivayete göre ise; Rüyada yaninda at oldugunu gören kimsenin rizkinin genis olmasina ve düsmanina galip gelmesine delalet eder. Ata binmeye layik olmayan kimsenin rüyada ata bindigini görmesi, izzet ve makam sahibi olmasina delalet eder. Erkek ata bindigini gören kimse düsmanindan korunur. Rüyada taya bindigini görse, o kimsenin güzel bir çocugu olur. Semer vurulmus bir hayvana bindigini gören kimse, ne fakir, ne de zengin, orta halli olarak yaşar. Bekar olan kimse kısrağa bindigini görse, hanimefendi, zengin ve asilli bir kadinla evlenir. Asil olan asılsıza nispetle sereflidir. Bazen de at, güzel yapilmis eve delalet eder. Kır at, düsmana galip gelmektir. Yele ve kuyrugu kizil ve dört ayagi sekil san at, takva ve dindir. Bir kimse, yelesi ve kuyrugu siyah ve diger yerleri kizil bir ata bindigini görse, bazen raki içer. Çünkü vasfi yapilan at manasina gelen kümeytu kelimesi, içkinin isimlerindendir. Bir kimse baskasinin atina binse o kimsenin mertebesine yükselir. Yahut o kimsenin adetini isler, özellikle mezkur at meshur ve bilinen at, rüyayi gören de ona binmeye layik olursa. Kisrak at, zevcedir. Tekrar binme niyetinde olmayarak disi attan indigini ve gemini çikardigim gören kimse, hanimini bosar. Tekrar binmek niyetiyle bir isi için atindan indigini ve atinin egerinin de yaninda oldugunu gören kimse ise haniminin hayizli olusu sebebiyle ondan nefsini menetmesine delalet eder. Eğer başka bir kisraga binmek üzere mezkur attan indigini gören kimse, hanimi üzerine başka bir kadini daha nikah eder. Yahut ikinci atin kiymeti nispetince bir cariye alir. Eğer kisraktan indigi zaman nefret ederek arkasini dönüp yürüse yahut indigi zaman yere kan olarak sidik etse, o kimse hanimindan ayrilarak zina ile mesgul olmasina delalet eder.Halis kızıl kisrak, dindar, neseli ve söhretli bir kadina delalet eder. Alaca kisrak, güzellik ve mal ile meshur bir kadindir.

Her tarafi, yelesi ve kuyrugu kizil olan kisrak, neseli, sevinçli bir kadindir. Beyazligi siyahligindan çok olan at, dindar bir kadindir. Bir kimse egersiz ve gemsiz bir kisraga bindigini görse, ahlaksiz bir kadinla evlenir. Yahut sebati olmayan bir isi üzerine alir. Atlardan ve üzerine semer vurulan hayvanlardan beyazligi siyahligina galip at, velayetı delalet eder. Beyazligi siyahligindan fazla olan ata bindigini gören, dindar bir kadinla evlenir.Hayvanlarin siyahi izzet ve sereftir. Kendisi sari, yelesi ve kuyrugu kizil olani, matem veya gelin için toplanmis birtakim kadinlara delalet eder. Bazen de bu rüya deve üzerindeki yüklere delalet eder. Bir kimse birtakim atlara malik oldugunu veya onlari otlattigini görse, arkadaslari arasinda makbul olur. Rüyada görülen at, bahadir, tüccar, sanat ve ticaretinde ferasetli olan erkek yahut bir çocuktur. At, ortaktir. Bir kimse kendi yaninda veya evinde bir atin telef oldugunu görse, bir insanin vefatina delalet eder. Alni beyaz ve dört ayagi sekil bir ata bindigini ve ata binmeye de layik bir elbise ile bir seyi talep etmek için yavas, yavas yürüdügünü görse, o kimse halk arasinda izzet ve serefe yahut saltanat ve mürüvvete erisir ve kötülük yapmak için düsman ona yaklasamaz. Eğer .bindigi at siyah olursa, o kimsenin kiymeti ve serefi büyük, devlet ve saltanati siddetli ve; kuvvetli olur. Çünkü siyah at, mal, devlet, saltanat ve ululuktur. Bindigi atin yelesi, kuyrugu ve sair yeri kizil olursa, o kimsenin bos islerle ugrasma, oyun, kan dökme ve kavga gibi seylere meyli ve hevesi olurKati ve sert basli olup binicisi durdurmak istediginde durmayan at, deli bir kimsedir. Yürütülmek, istendigi zaman duran at, bir isi benimsemeyip tembel olan ve islerinde tembellik gösteren insana delalet eder. Atin altinin ve kuyrugunun beyazligi, saltanatin sereflisidir.Atin izansizi ve hareketinin azligi, sultan için harbe ve elinde bulunan seyin azligina ve düsmaninin ona zafer bulmasina delalet eder. Atin kuyrugunun killarinin çok olmasi, rüya sahibinin evlat ve akrabasinin çokluguna delalet eder. Atin kuyrugunun kesildigini gören kimse, ölür ve kendisinden sonra geriye bir seyi kalmayarak ismi unutulur. Atin kuyrugu kökünden kesilmis olursa evlat ve akrabalari kendisinden önce ölür. Sultan olan bir kimse, atinin kendisiyle çekistigini görse, tebaasindan birisinin sultana karsi çikmasi ve isyan etmesine delalet eder; Eğer rüyayi gören tüccar ise, ortagi ona isyan eder. Ve onun aleyhinde bulunur. Atın sıçramasi, bir hususta meyletmeye, bir tarafi tercih etmeye, ihtiyacina tezce ulasmaga delalet eder. Bir atı sevk ettigini gören kimse, serefli bir adama hizmet etme arzusunda bulunur

Bolluğun, bereketin, zenginliğin simgesidir. hayatta çok başarılı olacağınız ve hayatınızın aşkını sonunda bulacağınız anlamına gelir.

Bu yazı A kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

rüyada ata binmek için 13 cevap

 1. esra der ki:

  ben rüyamda kırmız? at gördüm ama ne anlama geldi?ini bulamadım biri bana yardımcı olsun

 2. mine der ki:

  ben rüyamda böle at cifligindemisim iki atvar 3. at cok hircin asi ben ve kardesim ikimizde iki ata binip kaciyoruz ve bir den benim bindigim atta benim önümde benimle birlikte birbaska genc bir adam ata binmis ve sorra park gibi bir yere geliyoruz ve benim bindigim at bisiklet oluyo ama ben onu hala at olarak biliyorum sorra diyorum ben kumda ata binemem düser ve yer yer cim olan yerlerden geciyorum ve bir halici dükkaninin acilisini görüyoruyorumm bir tanidigimda orda calistigini görüyorum ama tanidigim o meslekte degil bilmiyorum
  benim rüyami kim yora bilir cok karisik bir rüya ben anlam cikaramadim

 3. ahmet der ki:

  iyi gunler..benimk soyle bir sorum olacak.dun gece ruyamda ne sinavi oldugnu bilmiyorum ama buyuk bir yerde 20 veya 30kisi toplanmis basimizdada bir hoca.hoca sinav sorulari sormak icin ilk olarak beni seciyor ve yanina cagiriyor bir kac sorruyor bazilarini biliyorum bazilarini bilmiyorum neyse ondan sonra disari cikiyoruz buyuk bir bahcesi var atlari felan var .ve sinav icin ata bindiriyor ve benim bindigim atin arkasina kendi atini bagliyor beni test etmek bende ilk defa bir ata biniyorum neyse ben ati surmeye basliyorum yavas yavas tabi gittikce hizlanmaya basliyorum gittikce dahada hizlaniyor ve cok hizli gidiyor hoca tabi arkadan cok iyi guzel der demez karsimizdaki duvara cok hizli bir sekilde carpiyoruz ve ondan sonrasinda uyaniyorum.bu gordugum ruyayi bana yorummlarsaniz cok sevinirim simdiden size cok tesekkur ederim.

 4. nagihan der ki:

  rüyamda kendimi atın üstünde gördüm arkamdada e?im vardı. sakin ve mutlu bir şekilde geziyorduk. te?ekkürler

 5. kemal der ki:

  bende rüyamda yağmur ya??yor ortalık sel oluy?or arabanın birisi selden cıkıyor cıktıktan sonra at oluyor ve atın sürücüsü co güzel bir bayan, ben bayanı tanımıyorum ama pe?inden gidiyorum, sonra onu ellerinden tutup kucaklayarak attan inmesin eyardım cı oluyorum.. bu rüyanın tabiri nasırldır siz ce e mailimi göbderisenzi sevinrim

 6. BArış der ki:

  Bende Rüyamda Ata biniyordum. Ve uzun bir yola çıkmıştım arkamda ise kız arkadaşım vardı.

  evlenicekmiyiz dersiniz .d

  cevap atarsanız sevinirim.

 7. mecit der ki:

  Rüyamda ata bindiğimi gördüm. At beyazdı ve uçabiliyordu, lütfen ata binmekle ilgili bu rüyamı yorumlayınız.

 8. zeynep der ki:

  ben rüyamda bir attan inip diğer ata bindim anlamı nedir

 9. gamzec der ki:

  Ben ata binmisim sonra attan inip yurumeye baslamisim insanlar bana saygiyla yol vermisler fakat bu ruyayi ben deil bir ata binen ben ruyasinda ati goren baskasibaskasi gormus simdi bu nasil yorumlayacagiz

 10. meltem der ki:

  Iyi gunler,
  Ben ruyamda beyaz ata bindigimi ve bir yol kattetdik daha sonra ben attan iniyorum fakat at beni birakip gitmiyor ben otobuse biniyorum dayanamiyorum otobusten inip yanina gidiyorum fakat yanina bir at daha gelmis sanirim o da kahverengiydi onunla kaliyor benle gelmiyor .ruyam bu sekilde ne anlama geldigini yorumlar misniz acaba?

 11. ismail der ki:

  rüyamda çok güzel alımlı tanımadığım bir bayan ile evliymişim ve ilerde cirit oyunu oynan bir yerdeyiz ve eşime atları izlemek için çitin yanına gidiyoruz önümüzden siyahı beyazına baskın bir at geciyor her taraf at doluydu ruyamı yorumlarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

 12. vlkn der ki:

  Ailemle bir at ciftligindeymisiz ailemden hic kimse ata binmemis ama ben siyah miydi kizilmiydi rengini hatirlayamadigim disi bi ata binmisim bu disi at bi kac tur gezdikten sonra baska bi erkek ati aramaya baslamis ama yinede ben nereye surmek istersem oraya gidiyodu sonra hircinlasmaya baslarken gorevlilerle birlikte uyutmusuz ciftligin sahibiyle ati ahirnina goturmusuz orda bide beyaz bi at vardi hastalanmis sirtinda icten gelen yaralar ama iyilesen yaralar daha sonra ciftligin sahibi bana encok sevdigi midilli oldugunu gosterdi kizil bir midilliydi. Ruyami yorumlaya bilirseniz sevinirim

 13. emel der ki:

  merhaba ben rüyam da sevdigimin bizim evimize geldigini gördüm muhabbet edip fotograf çekiliyorduk ardından gidiyordu ve evimizin arkasına farkedilmiş arabasına gitti ben de ardından giyinip yanına indim sonra bir baktım ki at ve inekler var sevdigim ata binicekti bu ne anlama geliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir